2022

Porota

Markéta Smrčková

Porota / architektura


Absolvovala FA ČVUT v Praze. V roce 2000 založila spolu s Tomášem Starým architektonické studio Lennox architekti, které se věnuje tvorbě od malých intervencí, přes navrhování novostaveb i rekonstrukcí, až po územní studie. Všechny jejich realizované veřejné zakázky vzešly z architektonických soutěží či workshopů. Mezi výrazné projekty posledních let patří projekt revitalizace památkové zóny Buďánka v Praze a tamější rekonstrukce Koloniálu na komunitní centrum. Vedle navrhování působí jako porotce architektonických soutěží.

Peter Bednár

Porota / architektura


Architekt a urbanista Peter Bednár pracuje v kanceláři Jakub Cigler Architekti. Věnuje se převážně rozvoji měst, veřejným prostorům a publikační činnosti pro časopis Finmag a Seznam Zprávy. Studoval na University of Arkansas a Urban planning na TU Delft.

Markéta Zdebská

Porota / architektura


Zakladatelka pražského ateliéru BY architects, který řeší pestrou paletu projektů různých měřítek, ale vždy s respektem k zadavateli, k prostředí a ke koncepční práci. Realizace kanceláře jsou otištěny v českých i zahraničních publikacích (např. Archdaily, Gestalten nebo Braun Publishing). Kromě nominací na ČCA a četných ocenění ve veřejných soutěžích je ateliér součástí autorského týmu vítězného návrhu Revitalizace Karlova náměstí v Praze.

Radek Toman

Porota / architektura


Narodil se v Litomyšli. Architekturu vystudoval na VUT v Brně. Během studií absolvoval stáže na University of Brighton a v kanceláři OFIS Arhitekti v Lublani. Mezi roky 2014 a 2016 vyučoval na Southeast University v čínském Nanjingu, kde vedl ateliér zahraničních studentů. V doktorské práci se na příkladu čínské urbanizace zabýval propojením architektury, kultury a politiky. Vede ateliér na Fakultě architektury VUT v Brně, kde je od roku 2018 proděkanem pro vnější vztahy.

Michal Marcinov

Porota / architektura


Krajinnú architektúru začal študova na fakulte architektúry STU a dokončil na stavebnej fakulte STU. V roku 2012 vytvoril Laboratórium architektúry krajiny, v ktorom dnes s kolegami pracujú na zadaniach v spolupráci s architektami od urbanistickej mierky až po atypový mobiliár. Spolu s kolegami a architektami ateliéru 2021 je laureátom ceny CEZAAR 2016 v kategórií exteriér za stavbu lávky a výhliadky na kopci Straník v Žiline. V súčasnosti spolupracuje na postupnej realizácií na námestí Slobody v Bratislave, dopracovaní návrhu Zámeckého parku v Ostrave Porube a ďalších zadaniach. V prípade príležitosti účinkuje aj ako porotca architektonických súťaží....

DESIGN

Porota

 

Petra Vlachynská

design / porota


Je sochařka. Studovala architekturu na FA ČVUT a sochařství v ateliéru Kurta Gebauera na UMPRUM. Doktorskou práci obhájila v roce 2021 na ústavu urbanismu FAČVUT. Tématem disertace byla trvalá umělecká díla v Praze po roce 1989 ve vztahu k urbánnímu kontextu města. Spolupracovala například s IPR Praha, Galerií Jaroslava Frágnera, ERA 21. Společně s Janem Stolínem vede na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci výtvarný ateliér zaměřený na tvorbu ve veřejném prostoru, site-specific art a nová média. Ve vlastní tvorbě se věnuje abstraktnímu i figurálnímu sochařství. Realizovala trvalá i dočasná díla do veřejného prostoru a architektury.

Eduard Herrmann

design / porota


Polovina designérského studia, které založili dva spolužáci ještě při studiu na UMPRUM. Na začátku bylo jedno společné školní zadání... a pivo. Od té doby se portfolio studia rozrostlo o řadu projektů, zejména na poli produktového designu. Eduard se dál věnuje pokračujícímu studiu na Umprum v doktorském programu, kde ve své disertaci rozvíjí myšlenky sdíleného a otevřeného designu a možnosti znovuvyužití již existujícího.

Monika Martykánová

design / porota


Čerstvá absolventka ateliéru keramiky a porcelánu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Její práce jsou inspirovány tradičními řemesly pojatými moderními způsoby. Náměty prací komentují současná témata moderní společnosti: například postavení žen, práva zvířat nebo pandemii. Nejvíce se zajímá o problematiku figurálního porcelánu a snaží se o jeho navrácení do každodenního života. Zabývá se křehkostí materiálu a zkoumáním limitů. Její díla patří do sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a Muzea města Prahy. Naposledy figurovala jako finalista Diploma Selection na Designbloku, získala dvě ocenění v soutěži Národní cena za studentský design a byla nominována na Objev roku Czech Grand Design.