Spolupráce studentů designu ČVUT FA a špičkových řemeslníků zaštítěná pod projektem Bohemian Perfection
Tereza Hořičková, Simona Chládková, Linda Nováková, Adam Korytina, Lucie Dokujilová, Casper De Roose, Petr Brancuský,
Barbora Gažiová, Kryštof Jínek, Kateřina Panošková, Vít Bednář, Filip Cagala, Tijmen van Haelst, Roman Koubek, Klára Vinklárková, Kristian Rudenko, Zuzana Šimůnková, Eliška Kubů, Valerie Cechová
Studenti našeho ateliéru zpracovávali v ZS 21/22 semestrální úkol v podobě crypto seed storage. Klauzurní práce byla zaměřena na spolupráci studentů s vybranými firmami a řemeslníky se zaměřením na tradiční řemeslnou výrobu. Spolupráce vznikla na základě zapojení do projektu „Bohemian Perfection (platforma posilující a propojující tradiční řemeslníky, jejich interdisciplinární spolupráci a síťování s aktéry užitého designu a turismu). Výsledkem jsou produkty z oblasti košíkářství, výrobců lyží z jasanu, skleněných foukaných korálků či modrotisku.
Řešitelem projektu je Institut pro digitální ekonomiku a projekt je podpořen EHP Islandsko-Norsko-Lichtenštejnskými fondy.
komentář poroty: Eduard Herrmann
S porotou jsme vybrali jako vítězný ateliér Jaroš. V tomto ateliéru se podle nás objevilo nejvíce povedených prací, jednak z hlediska provedení, ale i celkové prezentace. Mohlo tomu napomoci vybrané téma řemesel. Mnozí to využili k realizaci svých objektů v mimoškolních řemeslných dílnách, kde se tak mohli s technikami seznámit z první ruky. Právě přístupnost dílen, možnost kdykoliv přijít a okamžitě pracovat a experimentovat s materiálem je zásadní nedostatek fakulty architektury. Osobně bych ještě uvítal, kdyby studenti byli vedeni k důkladnější rešerši historie řemesel a analýze technologických postupů. Možná podobným způsobem, jakým se analyzuje průmyslový stroj ve vedlejším ateliéru. Alespoň z portfolií to nebylo znát.