Karolína Spálenská


 

Z Prahy do Staré Boleslavi

Pout’ z Prahy do Staré Boleslavi je vůbec nejstarší poutní cestou v Čechách. Její počátky lze hledat v 10. století, kdy tudy Boleslav I. převážel ostatky svého zavražděného bratra. Cesta se vryla do paměti lidí, kteří tudy začali proudit, aby uctili památku svatého Václava. O několik stovek let později, v 17. století, zde Jezuité nechali vystavět 44 kapliček. První z nich se nacházela nedaleko Poříčské brány v dnešním Karlíně, poslední z nich u starého kamenného mostu mezi Brandýsem nad Labem a Starou Boleslaví.
Kapliček se dnes dochovalo 18. Některé z nich stojí opuštěné v polích, jiné doprovází rušná silnice nebo zůstávají zapomenuté ve městě v naprosto nepochopitelných situací. Cesta už dnes v podstatě neexistuje. Některé úseky byly rozorány, jiné zcela pohltilo město a na dalších úsecích poutník není vítán, jelikož cestu ovládly auta a stala se pro chodce nebezpečnou. Doba se změnila.
Ve svém projektu se zabývám obnovou Via Sancty nejen jakožto cesty křesťanské a religiózní, ale jako prostředkem putování krajinou, poznávání historie, nových míst, lidí i sebe samých. Propojuji kapličky a doplňuji novou vrstvu, která poutníkovi umožňuje vnímat krajinu jinak a usnadňuje putování. Hledám trasu, která naváže na historickou stopu, ale přizpůsobí se současnému stavu prostředí.